Narodne bajke i bajkanje

Učenici 6.a, 6.b, 8.a te 4.a razreda imali su ovih dana zanimljive radionice. Najprije su slušali ili čitali narodnu bajku iz zbirke "Hrvatske bajke", koju im je donio i predstavio knjižničar Zvonimir Guć. Nakon toga knjižničar im je objašnjavao što su narodne bajke, kako nastaju te način njihova prenošenja s koljena na koljeno sve do konačnog zapisivanja i objavljivanja u knjizi. Knjižničar je naglasio da se nekoliko zbirki takvih bajki i priča nastalih u hrvatskom narodu nalazi u školskoj knjižnici. Nakon toga učenicima su podijeljene Pričosvijet - pripovjedne karte. Učenici su podijeljeni u tri skupine, a svaka je skupina na osnovi pripovjednih karata koje je dobila trebala smisliti i napisati vlastitu bajku. Elementi bajke na pripovjednim kartama bili su razni: magični likovi (zvijer, čarobnjak, patuljak i dr.), realistični likovi (kralj, kraljica, djed, kći i dr.), magični predmeti (čarobno zrcalo, čarobni zdenac i dr.) i slično. Nakon smišljanja priče svaka skupina ju je čitala ostalima. Za svaku skupinu bila bi određena druga skupina, koja bi pažljivo slušala bajku koja se čitala, a onda je njihov zadatak bio prepričati ono što su čuli, što je i postupak prenošenja i rasta narodne bajke. Učenici su na kreativan i interaktivan način zabavili jedni druge te su osim znanja koristili i sve bogatstvo vlastite mašte. Klikni na opširnije za više fotografija. (Zvonimir Guć)

objavio: Nina Posarić   datum: 22. 12. 2021.