"Intervju sa župnikom za 21. stoljeće jedan je od najboljih intervjua osnovnoškolaca na dosadašnjim LiDraNima"

Državno povjerenstvo za samostalne novinarske radove ovogodišnje Smotre literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva u sastavu: Saša Drach, novinar, Zagreb; Hrvatka Kuko, prof., Osnovna škola don Lovre Katića, Solin; Antonela Nižetić-Capković, dipl. novinarka, Agencija za odgoj i obrazovanje, Zagreb; Marko Matijević, glavni urednik portala srednje.hr, Zagreb, te Marko Podrug, diplomirani novinar, glavni urednik portala ŠibenikIN, Šibenik, ove je godine primilo 80 radova, a među 15 pozvanih na najvišu razine ove smotre rad je "„Od vozača kamiona do omiljenog svećenika za 21. stoljeće" Ivana Štahan iz 8.b. "Bravo, Ivano! Čestitke mentoru Denisu Vinceku", tim je riječima Marko Podrug počeo s analizom Ivanova rada. "Prvi plus je taj što u moru tekstova prožetih koronom, maskama i online nastavom – tvoj rad nije opterećen tom temom. Drugi plus zašto je rad ušao u 15 najboljih je taj što se kod intervjua cijeni kad novinar sluša sugovornika. Ti si sigurno imao neka pitanja na papira, no vidi se kako si pratio sugovornika i razvidno je da si, uopće ne dvojim, odstupio od svog pripremljenog scenarija vođenja intervjua. Ti si svećenik pratio, upijao svaki njegov odgovor, postavljao su mu potpitanja – i zato sam ti dao najviše ocjene. Često novinar dođe s papirom na kojemu je deset pitanja i uopće ne sluša sugovornika nego redom čita pitanja. Ti si pozorno slušao sve što župnik Dragutin Gereci govori i to ti je još jedan veliki plus. Sljedeći golemi plus je uvod u intervju. Obratio si pažnju na detalje i opisao ih: od lavež psa preko kolača koje vam je donio do svi onih pića na polici – i tko si fenomenalno isprofilirao svećenika. Odlično si opisao okruženje u kojem si se našao s njim i to me privuklo da nastavim čitati. I odmah, u glavu, pun pogodak s pitanjem, kada ti on odgovara kako je s 29 godina upisao Bogosloviju – a da je prije toga živio kako sav normalan svijet – ti ideš s kontrapitanjem u kojem si ga vrlo provokativno upitao znači li to da sada nije normalan. Možda si malo pretjerao s pitanjima o hrani i tu gotovo upao u zamku s tim njegovim vegetarijanstvom, no na kraju je to ispalo odlično jer je velečasni Dragec župnik kakvog se samo može poželjeti s obzirom na to da je on na svako tvoje pitanje o hrani davao odgovore koje čitatelju stalno održavaju pozornost i čitatelj samo čeka što će svećenik sljedeće izjaviti. Odlično si ga isprovocirao i s pitanjem o diranju partnerica dok pleše folklor. Jasno, ne može nitko svećenicima zabraniti da plešu folklor, ali ti si izvukao jedan detalj i pogodio da tako da ti on u prvom odgovoru nastupa s nečim što tebe ni čitatelje zapravo ne zanima. I dobro je što si to ostavio u tekstu jer si ga odlično dočekao nakon tog njegova odgovora rekavši mu d ga to uopće nisi pitao i vratio ga da nekako to objasni, Nisi se dao, slušao si ga i na tvoj tekst ja nemam baš nikakav prigovor. I zadnje pitanje, koje je isto pun pogodak. Podsjetio si ga na ono pružanje mira na misi i prozivaš ga da ti objasni kako pucanje iz oružja ide s tim. Jest, on je to objasnio, no ipak kod čitatelja veći dojam ostavlja tvoje pitanje. Ovo je možda jedan od najboljih intervjua koji su bili na LiDraNima", zaključio je svoj ekspoze dipl. novinar Marko Podrug. Članovi Državnog povjerenstva pitali su Ivana koliko je integralna verzija teksta imala znakova i kako je uopće pronašao svećenika. "Trebalo je s obzirom na propozicije skratiti prvu verziju teksta za 3000 znakova, a na Facebooku sam pronašao svećenika tako što sam vidio kad je netko lajkao njegovu objavu s fotografijom pucanja iz kubure; posjetio njegov javni profil i vidio i sve ostale zanimljivosti. Jedna poruka i odmah je pristao na razgovor", odgovorio je Ivano Štahan na okruglom stolu za samostalne novinarske radove koji je Agencija za odgoj i obrazovanje organizirala n platformi Zoom.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 21. 4. 2021.