Učenici 3.a uspješno završili još jedan ciklus međudržavnog projekta za poticanje čitanja

Ove su školske godine u međudržavnom projektu Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja sudjelovali učenici 3.a razreda s učiteljicom Ankicom Krajnik te učenici članovi izvannastavnih aktivnosti Multimedijske skupine, Fotografske skupine i skupine Zlatarske Iskrice, koje vodi stručni suradnik knjižničar Denis Vincek, ujedno i voditelj toga projekta na razini Osnovne škole Ante Kovačića, Zlatar. Podsjetimo, riječ je o prvom međudržavnom projektu u koji se naša škola uključila još prije sedam godina. Učenicima 3.a projekt se jako svidio jer su odabrali knjigu slovenskog pisca Gorana Gluvića Šutiranje glavom, čitajući djelo na mjestima gdje se odvija radnja romana: na nogometnom igralištu, na tribinama, u svlačionici. Učenici su učili slovenski jezik, radili na izradi malog slovensko-hrvatskog rječnika i istraživali o susjednoj državi. Doživjeli su školsku knjižnicu kao multimedijalni centar, koji na svojim policama čuva i knjige koje nam svjedoče o povijesti i razvitku slovenske dječje i ostale književnosti. S učenicima viših razreda književno djelo koje su čitali adaptirali su i dramatizirali te snimili i film i radijsku igru za mlade, koji su dobro prihvaćeni o čemu govori sudjelovanje filma – nazvali su ga Otmica (nijemi igrani film) – na 57. reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece dok je istoimena radijska igra za mlade izravno proslijeđena na Državnu smotru LiDraNo koja će se održati ujesen. Učenici 3.a posebno su se radovali dolasku učenika partnerske škole iz slovenskog Preserja pri Radomljah koji sada završavaju završni, deveti razred. Željeli su im otpjevati i odsvirati veselu pjesmu En hud pesjan je živel. Nažalost, zbog prelaska na online nastavu u Hrvatskoj i u Sloveniji završni susret nije se održao, no o tome da smo mi napravili sve što smo planirali svjedoče film koji možete pogledati ovdje i radijska igra koju možete poslušati ovdje. (Ankica Krajnik)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 10. 6. 2020.