Obavijest roditeljima učenika razredne nastave (1. - 4. razred)

Na temelju novih Uputa HZJZ-a za sprječavanje i suzbijanje epidemije te Preporuka MZO-a za organizaciju rada u razrednoj nastavi,  od ponedjeljka, 25. svibnja, moguć je povratak učenika od 1. do 4. razreda u školu. Po mišljenju epidemiologa, rad u školi smatra se u trenutačnim epidemiološkim uvjetima, uz poštivanje novih uputa, jednako sigurnim za djecu i zaposlenike kao i rad kod kuće te se stoga omogućuje uključivanje sve djece razredne nastave u školu. Oni roditelji koji još uvijek imaju objektivne ili subjektivne razloge zbog kojih djecu ne žele poslati u školu, mogu i naknadno uključiti dijete u nastavne grupe u školi. Sutra ćemo vas obavijestiti o svim pojedinostima vezanima uz organizaciju nastave sljedeći tjedan. Pod opširnije možete pročitati najvažnije odrednice iz Uputa HZJZ-a i Preporuka MZO-a.  (ravnatelj Marijan Posarić)

UPUTA HZJZ-a:

• u školu ne smije dolaziti dijete, kao ni odrasla osoba u pratnji djeteta, ako imaju simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa), izrečenu mjeru samoizolacije ili saznanja da su zaraženi s COVID-19

ORGANIZACIJA NASTAVE U ŠKOLI:

• uključivanje 15 – 20 djece po razredu
  • djeca koja dolaze u školu moraju biti u potpunosti zdrava i dolaziti u pratnji zdravih osoba – roditelj su dužni izmjeriti djetetu temperaturu svaki dan prije dolaska u školu (u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i djetetovom liječniku).
  • učenici ne nose zaštitne maske
  • učenici u školu dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja
  • u pratnji učenika do škole može biti samo jedna odrasla osoba.
  • roditelji ne ulaze u školsku ustanovu, a ispred ustanove drže potreban međusobni razmak (1,5 m) s drugim osobama.
  • na ulazu u školu i u školi postavljeni su dozatori s dezinficijensom za dezinfekciju ruku, no naglašava se prednost češćeg pranja ruku vodom i sapunom
  • učenik po dolasku u školu odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu, te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u učionicu
  • treba nastojati smanjiti kontakt s učenicima iz drugih razreda i drugim školskim djelatnicima
  • ne preporučuje se izvođenje nastave Tjelesnog i zdravstvenog odgoja u zatvorenom prostoru
  • boravak u blagovaonici, sportskoj dvorani, knjižnici i drugim zajedničkim prostorijama bit će organiziran po skupinama
  • korištenje toaleta bit će na način da ulazi jedno po jedno dijete
  • provjetravanje učionice vršit će se više puta dnevno.

POJAČANE HIGIJENSKE MJERE U ŠKOLI

Djecu treba poticati na:

• održavanje fizičkog razmaka (1,5 m) kao i pojačanu osobnu higijenu (treba očekivati da će biti određenih odstupanja u provedbi zbog dobi djeteta)
  • redovito i pravilno pranje ruku tekućom vodom i sapunom (ruke se peru prije ulaska u svoju učionicu, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo)
  • učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta
  • kada kašlju i kišu, moraju prekriti usta i nos laktom ili papirnatom maramicom, koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke
  • pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju
  • izbjegavati dijeljenje čaša, šalica, posuđa i pribora za jelo s drugim učenicima

Priloženi dokumenti:

Upute_vrtici_skole_HZJZ.pdf

Nove_preporuke_za_organizaciju_razredne_nastave_od_25.5.pdf

objavio: Nina Posarić   datum: 21. 5. 2020.