Iz tiska izišao jubilarni, 60. broj Zlatarskih Iskrica

Iz tiska je izišao jubilarni, 60. broj Zlatarskih Iskrica. Učenici koji su ga stvarali danas su ga s nestrpljenjem prelistali u školskoj knjižnici. Dok će neki reći računalne igrice, drugi će to nazvati računalnim igrama. Postoje i videoigre. Sve je to manje-više slično, a jedina je razlika u tome na čemu ih igramo. Igre ili igrice? Ma, ipak igre – jer one su za programere velik biznis s obzirom na to da im donose ogroman novac. Zašto? Pa, igramo ih – uglavnom svi mi. Pokazala je to anketa koju smo proveli među našim učenicima. Tako smo se, zapravo, lako odlučili za temu ovoga broja i obradili smo ju, kao i uvijek, s različitih gledišta, a prvi sugovornici bili su psiholozi u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Oni su nam ukazali na to kako je igranje igrica kompleksna stvar i tako smo krenuli s istraživanjem. Od ovoga broja imamo i ilustratoricu i karikaturista; uz rubrike za koje ste nam rekli da ih tradicionalno volite, uveli smo i rubrike o modi i kulturi, ali i o nepoznatim i poznatim ljudima koji su pristupačni i, saznat ćete, po nečemu zanimljivi. Posebno smo ponosni na to što je prošli broj Zlatarskih Iskrica na natječaju Jutarnjeg lista Biramo najbolji školski list proglašen najboljim osnovnoškolskim listom u državi. Šesteročlano novinarsko povjerenstvo, dakle ljudi baš iz novinarske struke, donijelo je u oštroj konkurenciji tu odluku jednoglasno i napisalo da smo “zrela redakcija osnovnoškolaca”. To nam je bio poticaj da ovaj jubilarni broj bude uistinu bogat prilozima i različitim novinarskim formama. Da, točno prije 60 godina izišao je prvi broj Zlatarskih Iskrica. O povijesti lista više u podlistku, u kojemu je o svojem uredničkom radu progovorilo i dosadašnjih osmero glavnih urednika učenika jer list, iako izlazi od školske godine 1957./58., tek od 2011. uređuju baš učenici. I, vjerovali ili ne, pronašli smo autora koji je napisao dva priloga za prvi broj. Živ je, u Domu za starije i nemoćne u Varaždinu, posjetili smo ga i on nam je izrecitirao Črnu vranu, pjesmu koju je napisao i objavio u prvom broju Zlatarskih Iskrica. Uživajte u čitanju! Klikni na opširnije za tri fotografije. (glavni urednik Leonardo RIhtarić)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 14. 1. 2019.