Danas je u našoj školi bila završnica 4. ciklusa međudržavnog projekta Čitanje ne poznaje granice, odnosno Branje ne pozna meja. Ugostili smo 12 učenika sedmog razreda Osnovne škole Preserje pri Radomljah iz Slovenije, njihovu knjižničarku Amandu i razrednicu Tanju. Riječ je o međuržavnom projektu u kojemu stručni suradnici knjižničari iz hrvatskih i slovenskih škola spajaju škole, a u svakoj je školi u projekt uključen jedan razred. Ove godine u našoj školi sudjelovao je u projektu 4.a s učiteljicom Silvijom Adanić i čitali su djelo Mačak Mucko. Bit je projekta da se u hrvatskim školama čitaju djela slovenskih pisaca prevedena na hrvatski jezik, a u slovenskim školama čitaju se djela naših autora prevedena na slovenski. U programu sudjelovali su Folklorni ansambl Cvrgudan sa školskim tamburaškim orkestrom koje je uvježbala učiteljica Anita Petanjek-Macan, učenici Lorena Požgaj, Leon Juriša, Vid Adanić i Klara Ferišak izveli su skladbe Stara lipa i Ta reč, a Leon Juriša, kojeg je uvježbala učiteljica Nevenka Šušljek, krasnoslovio je Susedovo dete. Naši četvrtaši predstavili su knjigu Mačak Mucko scenskom izvedbom koju je dramatizirala učiteljica Silvija Adanić, a slovenski sedmaši izveli su 20-minutni program u kojemu su predstavili Sloveniju, svoj kraj, svoju školu i Čudnovate zgode Šegrta Hlapića. Naš ravnatelj Marijan Posarić sve je iznenadio uvodnim pozdravnim govorom na tečnom slovenskom jeziku, a hrabro je zaplesao slovensku polku s knjižničarkom iz Preserja Amandom Pokorn i pokazao odlične plesačke vještine. Nakon izmjene darova i ukusnog ručka s gostima smo otišli na zajednički izlet u Svetište Majke Božje Bistričke gdje smo imali stručno vodstvo domaćeg svećenika u tamošnjoj bazilici. Bilo je i vremena da se prošećemo crkvom na otvorenome, a gosti su u Sloveniju otišli bogatiji za novo kulturno iskustvo, ali i tradicionalne hrvatske igračke koje su kupili. Nakon zajedničkoga sladoleda, uslijedio je rastanak uz obećanje ravnatelja Marijana Posarića da se vidimo dogodine u Preserju. U fotogaleriju dodane su 193 fotografije. (Blaž Stužić, 8.b)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 29. 5. 2018.