Učenici 4.a i 4.b u glavnom gradu

Konačno vedro, sunčano jutro 25. listopada kada krećemo na terensku nastavu (svaki put padala je kiša). Cilj je upoznati Zagreb kao glavni grad RH, proširiti znanje o prošlosti Zagreba i upoznati vjeroispovijesti u našoj domovini. Nestrpljivi i vrlo pričljivi stižemo u Palmotićevu gdje nas čeka gđa Jasna, naša današnja voditeljica. Nakon okrjepe na Europskom trgu krećemo u razgledanje. Stižemo na tržnicu Dolac. Mnoštvo kupaca, stranih turista, skupine učenika, prepuni štandovi voća, povrća, cvijeća. Prava vreva. Spuštamo se na Trg bana Josipa Jelačića i utvrđujemo znanje o legendi Manduševca. Ilicom stižemo do uspinjače i uživamo u vožnji na Gornji grad. Slijedi fotografiranje ispred kule Lotrščak s koje se točno u podne javlja top. Šetnju nastavljamo do Markova trga i slušamo zanimljivu povijesnu crticu o coprnicama i krunjenju vođe seljaka .Pogled nam seže do ulaza u Banske dvore ispred kojih stoji TV ekipa. Stiže crna limuzina i novi ministar zdravstva. U 11 sati ulazimo u Hrvatski sabor. Gospođa nas upoznaje s radom i poviješću Sabora i vodi nas na galeriju za posjetitelje odakle promatramo veliku saborsku dvoranu. Slijedi fotografiranje u dvorani Ante Starčevića. Nastavljamo prema Muzeju grada Zagreba gdje uza stručno vodstvo razgledamo postav muzeja. Nakon kraćeg odmora i ručka ulazimo kroz Kamenita vrata pred kip Majke Božje i u tišini se molimo… Spuštamo se do Katedrale i ponovno u tišini obilazimo oko glavnog oltara i slušamo povijesne zanimljivosti. Želeći upoznati i druge vjeroispovijesti, dogovorili smo posjet islamskoj zajednici gdje nas je u džamiji dočekala vjeroučiteljica i upoznala s islamskom vjerom. Za kraj nam je ostao Bundek. Opustili smo se igrom, penjanjem i spuštanjem po spravama. Veselju nije bilo kraja. Sretni i veseli vratili smo se navečer doma. U fotogaleriju dodano je 80 fotografija. (Vid Končić, 4.a)

objavio: DENIS VINCEK   datum: 4. 11. 2016.