Osmaši posjetili Vukovar

Učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednica gđe Kristine Fruk i gđe Nevenke Šušljek te gosp. Stjepana Škrleca posjetili su u četvrtak, 30. travnja, Grad heroj - Vukovar. Polazak je bio u ranim jutarnjim satima. (Napomena: uz ovaj tekst dosad nismo dobili nikakve fotografije. Ur.)

Nakon dugotrajnog putovanja, uz nekoliko stajanja, stigli smo u Vukovar. Naše prvo odredište bilo je Groblje tenkova na Trpinjskoj cesti. Uslijedio je odlazak u Vukovarsku bolnicu, na Mjesto sjećanja. Odgledali smo film o stradanju grada i bolnice te razgledali podrumske prostorije u kojima se za ratnih dana nalazilo i po nekoliko stotina ljudi. Prolazeći pokraj starih kreveta, u kojima se danas nalaze lutke, razmišljali smo o onima koji su u njima ležali tijekom Domovinskog rata.

Posjetili smo i predivni, barokni dvorac Eltz. Nakon toga krenuli smo na ručak. Nakon objeda imali smo slobodno vrijeme, koje smo proveli uz obalu rijeke Dunava.

Nakon ručka obišli smo Memorijalni centar Domovinskog rata u vojarni 204. vukovarske brigade. Razgledali smo naoružanje kojim su se koristili vukovarski branitelji, kao i ono na strani neprijatelja. Nakon toga posjetili smo crkvu sv. Filipa i Jakova gdje smo pogledali petnaestominutni dokumentarni film o životu u Vukovaru tijekom Domovinskog rata i nakon njega. Svi smo se zajedno pomolili i razgledali obnovljenu crkvu, koja je bila razorena u ratu.

Krenuli smo u Spomen-dom u nekadašnjem hangaru na čijim se zidovima naizmjenično iz mraka pojavljuju slike s imenima 261 nestale osobe. U podu hangara nalazi se spirala koja simbolizira vir u koji poniru imena žrtava. Na dnu je upaljena svijeća kao simbol Kristova svjetla i uskrsnuća. U tišini uputili smo se i na mjesto masovne grobnice koja se nalazi nedaleko od Spomen-doma. Mjesto je to smrti 200 osoba od kojih je najstarija imala 72 godine, a najmlađoj je bilo tek 16. Dvije žrtve bile su žene, od kojih jedna trudnica. Ispred spomenika, koji simbolizira golubicu mira, upalili smo svijeću. Naša zadnja postaja obilaska Vukovara bilo je Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Vratili smo se kući u 23 sata.

Hrvoje Stažnik, 8.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 28. 5. 2015.