Susret s vatrogascima

Na Svetog Florijana, kada je dan zaštitnika vatrogasaca, učenici 2.a I 2.b posjetili su DVD Zlatar. Dočekali su nas dopredsjednik društva gosp. Darko Brlić i zapovjednik gosp. Anđelko Varga, koji su nam govorili o važnosti postojanja DVD-a, koje postoji već 138 godina, zatim o tome kako se postaje vatrogasac i što sve treba znati da bi netko mogao uspješno sudjelovati u spašavanju ljudi i imovine od požara i drugih nepogoda.

DVD Zlatar ima više od 350 članova. Interventna postrojba ima 20 članova obučenih za akcije spašavanja. Oni trebaju u što kraćem vremenu od dojave iz centra u Krapini stići do spremišta u vatrogasni dom Zlatar, odjenuti se i  krenuti vatrogasnim vozilom na mjesto požara ili druge nepogode.

Vozilo ima spremnik od 2500 litara vode i sve potrebne cijevi koje se vrlo brzo spoje na pumpu. U vozilu se nalaze boce s kisikom i maske s kojima se ulazi u zadimljene zatvorene prostore.

Vatrogasci su strpljivo odgovarali na mnoga naša pitanja i počastili nas vožnjom u vatrogasnom kombiju.

Djeca mogu postati članovi Podmlatka DVD-a ako uza suglasnost svojih roditelja dođu na poligon za vježbe u Martinečku ulicu srijedom od 19 sati.

Kristijan Brlić i Bruno Strelar, 2.a
fotografije uredio Marko Stažnik, 7.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 15. 5. 2015.