Svjetski dan plesa

Svjetski dan plesa slavi se od 1982. godine 29. travnja i širom svijeta čitaju se međunarodne i nacionalne poruke ljudi neraskidivo vezanih uz ples. UNESCO-ov Međunarodni odbor za ples Međunarodnoga kazališnog instituta za ples ITI pokrenuo je ovu inicijativu, a izabrao je dan rođenja začetnika modernog baleta i jednog od najvećih plesnih reformatora Jeana Georgesa Noverrea za Svjetski dan plesa.

Osnovna je ideja toga dana podsjećanje javnosti na ples kao umjetnički oblik izražavanja te uživanje u njegovoj univerzalnosti koja prevladava svepolitičke, kulturne i etičke prepreke.

Hrvatska obilježava Svjetski dan plesa od 1999. godine. (Wikipedija)

Obilježavanju Dana plesa pridružili su se učenici i učiteljice razredne nastave centralne i područnih škola, u sklopu Dana otvorenih vrata Osnovne škole Ante Kovačiža, Zlatar, 30. travnja 2015. godine.

Ovo je treća godina uzastopno kako obilježavamo taj dan, a 2013. proslavili smo peti  rođendan Dječjeg folklornog ansambla slavljeničkim koncertom, dok smo 2014. plesali na pjesmu Pharrella Williamsa "Happy" i sudjelovali u snimanju spota.

Ove godine pripreme su počele početkom ovog polugodišta uvježbavanjem folklornih plesova Hrvatskog zagorja. Ples se također proučavao putem projekata, a održan je niz likovnih i glazbenih radionica na temu hrvatske folklorne baštine.

Dan otvorenih vrata počeo je s plesnim radionicama folklora koje su održale solistice Ansambla narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO gđa Vlatke Hlišć i gđa Nataša Gluić.

Učenici prvih i drugih razreda naučili su nekoliko međimurskih plesova, a učenici trećih i četvrtih  razreda tri podravska plesa. Tijekom dana učiteljice su s učenicima imale i etnoradionice zavičajnog folklora pa su tako  prvaši izradili tradicijski nakit – klaruš, drugi razredi zagorsku narodnu nošnju, trećaši djevojačko oglavlje, a četvrti razred izrađivao je licitarska srca.

Sve što su naučili tijekom polugodišta i sve što su izradili, prikazali su na završnoj svečanosti u školskoj dvorani. Obilježavanju Svjetskog dana plesa  nazočili su roditelji, djedovi, bake, a na priredbu je stigla i  zamjenica gradonačelnika Zlatara gđa Jasenka Auguštan Pentek te predstavnici ostalih gradskih institucija.

Na kraju  programa nazočnima se obratila ravnateljica gđa Rajna Borovčak i zahvalila svim sudionicima projekta, a posebno gošćama iz Ansabla LADO.

Bogatim programom Dan plesa i Dan otvorenih vrata škole bio je obilježen i u Područnoj školi Martinščini te Područnoj školi Donjoj Batini.

PŠ Martinščina dotaknula se kroz integriranu nastavu tema vezanim uz ples školskom projektnom nastavom, u kojoj su proučavali valcer i polku. Svi učenici skupljali su informacije i podatke vezane uz te plesove i izradili plakate. Osim usmenog izlaganja onog što su učili i istraživali, učenici su odradili praktičan dio. Pokazali su roditeljima osnovne korake valcera i polke. Da iznenađenje bude još veće, u jednom trenutku učenici su došli do svojih roditelja i zamolili ih za ples. Roditelji su bili ugodno iznenađeni, obnovili su plesne korake i rado se prisjetili trenutaka kada su u dobrom raspoloženju i društvu zaplesali.

Budući da su tema Dana otvorenih vrata bili tradicijski plesovi zavičajnog područja, učenici su uvježbali dječje plesove i igre vezane uz plesove "Slaviček se ženil" i "Igram kolo".

PŠ Donja Batina priključila se Danom otvorenih vrata obilježavanju Međunarodnog dan plesa. Počeli su u 14 sati pozdravom voditeljice škole i kratkim recitatorsko-plesnim programom u kojemu su slavili Zagorje i kajkavsku riječ. Svaki razred prikazao je jednu plesnu igru zavičaja. Nakon stanke priključili su im se članovi folklorne i tamburaške sekcije KUD-a Belec, koji su prezentacijom i demonstracijom prikazali dosadašnji rad i ustroj društva, a članice su opisale i pokazale dijelove narodne nošnje. Tamburaška sekcija sve je "začinila" glazbom.

Nakon razmjene simboličnih darova domaćini su goste počastili kolačima, sokom i kavom, a mnogi su i obnovili poznanstva.

U trećem dijelu druženja učenici su uz pomoć majki i učiteljica izrađivali cvjetove od krep-papira.

U fotogaleriju dodano je 78 fotografija. Mogu se pogledati ovdje.

Valentina Lebić-Naumovski, Ana Marija Korpar, Anita Petanjek-Macan

objavio: DENIS VINCEK   datum: 8. 5. 2015.