U našoj školi održan stručni skup „Potrebe i prava darovitih učenika u školi“

U povodu Dana darovitih učenika – 21. ožujka, Krapinsko-zagorska županija i Radna skupina za podršku darovitim učenicima organizirali su u našoj školi u četvrtak, 26. ožujka, stručni skup za zainteresirane učitelje i stručne suradnike o potrebama i pravima darovitih učenika u školama.

Uime škole domaćina i ravnateljice gđe Rajne Borovčak nazočne je pozdravila naša pedagoginja gđa Vlatka Prpić.

U uvodnome dijelu skupa zamjenica župana gđa Jasna Petek naglasila je da Krapinsko-zagorska županija pridaje veliku pozornost djeci koja imaju posebne odgojno-obrazovne potrebe – kako djeci s poteškoćama tako i darovitoj djeci. Istaknula je da je Županija prošle godine osnovala radnu skupinu odgojno-obrazovnih djelatnika s ciljem poboljšanja uvjeta školovanja darovite djece. Riječ je o entuzijastima koji žele unaprijediti podršku darovitim učenicima i promicati njihova prava i specifične potrebe. Gđa Petek dodala je da je prva inicijativa Radne skupine bila provedba ankete u zagorskim odgojno-obrazovnim ustanovama koja je pokazala da više od dvije trećine škola u našoj županiji nema mogućnosti kontinuirane identifikacije darovite djece.

O provedenim aktivnostima i planovima Radne skupine za podršku darovitim učenicima govorila je gđa Vesna Tomorad, psihologinja u Osnovnoj školi Marija Bistrica. O darovitim učenicima i početnoj nastavi prirodoslovlja stručno predavanje održala je gđa dr. sc. Alena Letina, profesorica na Učiteljskome fakultetu u Zagrebu.

U drugome dijelu stručnoga skupa prikazani su primjeri dobre prakse. O Centru izvrsnosti u Krapini izlaganje je održao voditelj Centra gosp. Alen Spiegel, dipl. ing. matematike.  Istaknuo je da je Centar počeo s radom ujesen prošle godine te da se u Centru organiziraju radionice iz matematike, geografije, njemačkog jezika i informatike.

O darovitim učenicima u zlatarskoj osnovnoj školi, kao i o aktivnostima koje se s njima provode, govorila je naša psihologinja gđa Katarina Biondić. Usto, istaknula je raznovrsne izvannastavne aktivnosti u kojima učenici ostvaruju specifična umijeća i sposobnosti te stječu nova znanja, što nakraju rezultira izvrsnim postignućima zlatarskih osnovnoškolaca kako na županijskim tako i na državnim natjecanjima i smotrama.

Krapinsko-zagorska županija otvorila je besplatan telefonski broj 0800 666770 pozivom na koji su svima zainteresiranima svakog ponedjeljka od 17,00 do 19,00 sati dostupne informacije o darovitosti djece, kako ju prepoznati te o psihološkoj podršci darovitima. Radna skupina organizirat će kreativne radionice tijekom proljetnog odmora učenika od 30. ožujka do 1. travnja 2015. u osnovnim školama u Tuhlju, Mariji Bistrici, Gornjoj Stubici, Oroslavju i Zlataru.

Marijan Posarić, prof.

objavio: Nina Posarić   datum: 2. 4. 2015.