Ministar Zmajlović danas posjetio našu školu

Osnovnu školu Ante Kovačića obišli su danas ministar zaštite okoliša i prirode gosp. Mihael Zmajlović, krapinsko-zagorski župan gosp. Željko Kolar, zamjenica župana za društvene djelatnosti gđa mr. sc. Jasna Petek, zamjenik župana za gospodarstvo gosp. Anđelko Ferek Jambrek te direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost gosp. Sven Müller sa suradnicima.

Zlatarska osnovna škola jedna je od desetak osnovnih škola u Krapinsko-zagorskoj županiji u kojoj je proveden projekt "Primjena mjera energetskih učinkovitosti Krapinsko-zagorske županije". Kako je istaknula ravnateljica gđa Rajna Borovčak, Izmijenjena je stolarija na cijeloj zgradi, postavljena toplinska izolacija na cijelom objektu, saniran je krov i salonitne ploče zamijenjene su limom. Izvedena je termoizolacija ravnoga krova i stropnih ploča tavana.

"Ukupno je uložen samo u Zlataru 1,531 mil. kuna i ušteda je 44,15 posto samo u toj školi. Ideja je bila da taj novac, koji uštedimo, možemo ulagati drugdje, no nažalost energenti su poskupjeli, pa prvotna zamisao da se uštedom plaća kredit nije realizirana. No, da ekipa s prijašnjim županom – a sada ministrom dr. sc. gosp. Sinišom Hajdašem Dončićem nije u to krenula – danas bismo decentraliziranim novcem plaćali samo račune, a ne bi bilo mjesta novim investicijama", rekao je župan gosp. Željko Kolar i dodao kako je cilj da se sve škole dovede do ovakve razine.

"Objavili smo 30. siječnja natječaj za nestambene objekte, dakle škole i vrtiće, i financiramo do 40 posto opravdanih troškova, a uštedom energije i s tih dodatnih 40 posto, koje daje Vlada RH, projekti su mogući i bez kreditnog zaduženja, kazao je gosp. Sven Müller, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Ministar gosp. Mihael Zmajlović naglasio je kako je uz uštedu u financijskom smislu isto tako važna i kvaliteta boravka u školi koja je poboljšana i da to jamči određeno povjerenje i drugima da krenu u takve projekte, da vjeruju kako su uštede moguće.

"Glavni je cilj da se zaštiti okoliš i smanji potrošnja energije, poveća kvaliteta boravka u školama i vrtićima, a uz financijsku uštedu tu su i gospodarski efekti jer posao rade domaće tvrtke, pa novac ostaje na području županije i tako se čuvaju radna mjesta, ali dolazi i do novoga zapošljavanja", kazao je ministar zaštite okoliša i prirode gosp. Mihael Zmajlović.

Ravnateljica škole gđa Rajna Borovčak konkretnim brojkama istaknula je o kolikoj je uštedi riječ na primjeru OŠ Ante Kovačića i uručila je ministru u znak sjećanja na posjet školi monografiju o 100 godine Područne škole u Donjoj Batini, a ministar gosp. Zmajlović upisao se s nekoliko prigodnih riječi u školsku spomenicu.

Denis Vincek
dipl. bibliotekar i dipl. novinar

objavio: DENIS VINCEK   datum: 11. 2. 2015.