U sklopu projekta Baltazar obilježili smo Dan osoba s invaliditetom

U Osnovnoj školi Ante Kovačića Zlatar priredili smo prigodni program u sklopu projekta Baltazar na Dan osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca. Učenici su sudjelovali u brojnim aktivnostima u našoj sportskoj dvorani.

Gđa Jadranka Fuček predstavila je uime naše ravnateljice gđe Rajne Borovčak goste iz Udruge osoba s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije. Gosti su bili: predsjednik udruge gosp. Jurica Bizjak, zamjenica predsjednika gđa Lea Puljčan, član nadzornog odbora gosp. Anđelko Košić te tajnik udruge gosp. Mario Hren. Gosp. Jurica Bizjak obratio se učenicima prigodnim govorom. Cilj programa bila je edukacija učenika o paraolimpijskim sportovima i pitanjima invalidnosti. Međunarodni dan osoba s invaliditetom, 3. prosinca, dan je međunarodnog poštivanja, promoviran od strane Ujedinjenih naroda 1998. godine. Prema posljednjim podatcima, u Hrvatskoj su 529 103 osobe s invaliditetom te one čine otprilike 12 posto ukupnog stanovništva RH. Učenici su imali priliku sudjelovati u nekim aktivnostima i sportovima kako bi i sami spoznali i više cijenili uspjehe i vrijednosti paraolimpijskog pokreta.

Prva aktivnost koja je uključivala učenike od petih do osmih razreda bila je hodanje s povezom preko očiju te korištenje štapa za kretanje slijepih osoba. Zatim je slijedilo prepoznavanje različitih predmeta iz kutije s povezom preko očiju te hodanje na štakama i vožnja u invalidskim kolicima. Učenici su igrali stolni tenis sjedeći na stolcima i spoznali kako je to komplicirano. Igrali su odbojku sjedeći, a svi prisutni time su bili oduševljeni. Posljednji sport bila je košarka pa su učenici gađali koš iz sjedećeg položaja. Kao zaključak, čuli smo razmišljanja učenika. Na kraju je gosp. Jurica Bizjak zahvalio gosp. Stjepanu Škrlecu, profesoru tjelesne i zdravstvene kulture, na organizaciji programa, a u cijelom programu sudjelovao je i zlatarski gradonačelnik gosp. Stanko Majdak, koji je istaknuo kako je bitno da mladi budu senzibilizirani prema osobama s invaliditetom jer oni su ravnopravni članovi naše zajednice.

Osim aktivnosti u našoj sportskoj dvorani održane su i radionice s učenicima drugih razreda. Pedagoginja gđa Vlatka Prpić održala je radionicu u 2.a razredu o temi "William, zmaj s jednim krilom i svjetsko nogometno prvenstvo dvorca" (autori priče su P. i A. Busciglio) s ciljem stjecanja poštovanja prema jedinstvenostima ljudskih bića, bez obzira na njihove sposobnosti ili izgled te kako izraziti svoje osjećaje i mišljenja o osobama s invaliditetom. Istu takvu radionicu održala je psihologinja gđa Katarina Biondić s 2.b razredom.

Uz ove radionice i aktivnosti gđa Karolina Ščapec, mag. logoped, održala je u suradnji s udrugom Sv. Ana Lobor radionice s učenicima trećih i četvrtih razreda o temi Učenje znakovne abecede (osnovna komunikacija). Učenici su naučili pokazivati slova abecede znakovnim jezikom te su pritom uživali.

Mislimo da smo ovim aktivnostima i radionicama prikazali osobe s invaliditetom u potpuno drugačijem svjetlu. Učenici su uočili i spoznali s kakvim se predrasudama, problemima i poteškoćama svakodnevno susreću osobe s invaliditetom te se nadamo da će im – kad god je to moguće – priskočiti u pomoć i odnositi se prema njima kao prema sebi jednakima.

Ostale fotografije (39) mogu se pogledati u fotogaleriji.

Hrvoje Stažnik, 8.a
fotografije snimili Lovro Tovernić, 8.a, Hrvoje Stažnik, 8.a i dr.

objavio: DENIS VINCEK   datum: 10. 12. 2014.