Petak posvećen knjizi

Skupina učenika Osnovne škole Ante Kovačića iz Zlatara, u kojoj su bili osmaši Jurica Pribolšan, Petra Sokolić, Hrvoje Stažnik, Lovro Tovernić, Laura Latin i Dario Lesičar te sedmaš Patrik Raškaj, posjetila je Knjižnicu Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Budući da je riječ o učenicima koji su toga dana išli i na Interliber i sudjelovali na završnici Nacionalnoga kviza za poticanje čitanja, školski knjižničar gosp. Denis Vincek zamolio je gđu Irenu Kranjec, v. d. voditeljice Knjižnice Filozofskog fakulteta, da se nas učenike, koji smo dosad imali priliku koristiti se samo školskom i narodnom knjižnicom, upozna i s knjižnicom visokoškolske ustanove. Voditeljica je odmah spremno organizirala posjet, a kroz Knjižnicu provela nas je viša knjižničarka gđa Dorja Mučnjak. Obilazak je počeo na petom katu odakle smo kroz ostakljene velike prozore mogli vidjeti brojne zagrebačke poznate građevine – a među njima i NSK, u kojemu smo toga dana također bili. Gđa Mučnjak provela nas je kroza sve katove knjižnice, objasnivši nam da su na svakom katu knjige pojedine studijske grupe. U prizemlju nas je upoznala sa središnjim informacijskim pultom, pokazala nam referentnu zbirku i čitaonicu časopisa, a nama se svidjelo to što studenti na jedinicama za samoposudbu samostalno mogu vratiti i posuditi knjige.

Upoznali smo i prostoriju s audio-vizualnom građom, a za mnoge od nas susret s gramofonskim pločama, singlicama i onima velikima (LP), bio je prvi put da smo vidjeli građu koja se reproducira pomoću gramofona jer svi mi rođeni smo 2000. godine ili poslije nje. Bili smo i u zatvorenom spremištu, gdje smo uočili da su knjige na pomičnim policama posložene po principu tekućeg redanja, za razliku od principa stručnog redanja na policama po katovima. Jedan sat vođenja i zanimljivog objašnjavanja za nas, pune pitanja, prošao je jako brzo. Viša knjižničarka gđa Dorja Mučnjak imala je "štofa" za još, no trebalo je i do NSK na izvlačenje nagrada na Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja i do Interlibera.

U neposrednoom susjedstvu Filozofskog fakulteta, u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, prisustvovali smo završnici kviza. Glumci gđa Vanda Winter i gosp. Ivan Glovacki izveli su dramsku igru Ona i on - ljubavna šala s citatima, napisanu posebno za ovu prigodu, scenaristice gđe Lade Martinec-Kralj, u režiji gđe Stephanie Jamnicky. Javno izvlačenje nagrada popratio je KGZ bend s nekoliko popularnih glazbenih brojeva. Lovro je bio jako uzbuđen, no iako smo mu svi držali palčeve, nagrade u Zagrebu su nas zaobišle. No, bilo je prelijepo to što smo, uz Filozofski fakultet, posjetili još jedan hram znanja.

Sljedeće odredište našeg puta u Zagrebu toga petka, 14. studenoga, bio je Interliber, Sajam knjiga na Zagrebačkom velesajmu. Naš knjižničar gosp. Denis Vincek proveo nas je kroz dvoranu 5 i 6, u kojima si je svatko od nas mogao izabrati i kupiti neku knjigu po želji.

Na kraju toga dana, naša ekipa u kojoj su bili Hrvoje Stažnik, Petra Sokolić, Dario Lesičar, Jurica Pribolšan, Lovro Tovernić i Petra Sokolić iz 8.a, Patrik Raškaj iz 7.b, naš knjižničar gosp. Denis Vincek i naš vozač gosp. Ivan Šaško nastavila je put do McDonald'sa na rotoru gdje smo objedovali i potom se vratili kući u Zlatar.

Zahvaljujemo našoj ravnateljici gđi Rajni Borovčak na tome što nas je nagradila putem u Zagreb i to će nam biti poticaj da još više čitamo te našem knjižničaru gosp. Denis Vinceku, koji nam je priredio iznenađenje, organiziravši posjet Knjižnici Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Budućim generacijama želimo da i dalje nastave sa sudjelovanjem u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja i nadamo se da će netko od naših "nasljednika" imati sreću i biti izvučen u Zagrebu te se vratiti u Zlatar s glavnom nagradom.

Jurica Pribolšan, 8.a
Hrvoje Stažnik. 8.a
Petra Sokolić, 8.a
Patrik Raškaj, 7.b

objavio: DENIS VINCEK   datum: 24. 11. 2014.