Martinje u Martinščini

Svečanim misnim slavljem u kapelici sv. Martina, u koje je vjernike uveo loborski župnik Vladimir Drnetić, počelo je u nedjelju u Martinščini kraj Zlatara obilježavanje zaštitnika mjesta. Učenici tamošnje područne škole pročitali su svoje sastavke o sv. Martinu i recitirali prigodne stihove koje su sami napisali, a uvježbale su ih njihove učiteljice gđa Valentina Lebić-Naumovski i gđa Ljiljana Mutak.

Nadahnutu propovijed održao je dr. sc. Mislav Kutleša, a crkveni pjevački zbor iz Martinščine, koji vodi gđa Katarina Kuzman, pratila je Limena glazba iz Lobora.

Po izlasku iz kapelice uz njihovu pratnju nastupile su i mažoretkinje. Na školskom igralištu bio je postavljen veliki šator u kojemu su se mještani pobrinuli da za sve bude dovoljno ukusnoga gulaša, kuhanih kobasa, pića i pedesetak vrsta domaćih kolača.

Uz ravnateljicu škole gđu Rajnu Borovčak, misnom slavlju i svečanosti poslije njega nazočili su zlatarski gradonačelnik gosp. Stanko Majdak, dogradonačelnica gđa Jasenka Auguštan-Pentek i pročelnik gosp. Mladen Krušelj. Vlč. Drnetić zahvalio je ravnateljici na brizi o školi i ulaganju u nju jer, istaknuo je, time se pomaže i životu u tom zlatarskom naselju koje pripada loborskoj župi. Na Martinju u Martinščini bili su i znanstvena savjetnica iz Institut za etnologiju i folkloristiku gđa Antonija Zaradija Kiš, pjesnikinja i kantautorica gđa Lidija Bajuk, profesorica s Odsjeka za restauriranje i konzerviranje umjetnina na Akademiji likovnih umjetnosti gđa Zvjezdana Jembrih te akademski slikar i grafičar gosp. Jure Kokeza. Svi su umjetnici nadarili školu svojom umjetničkim radovima, a ovim susretom u Martinščini otvorena je suradnja Osnovne škole Ante Kovačića s Kulturnim centrom sv. Martin – Hrvatska.

Denis Vincek, dipl. bibliotekar i dipl. novinar

objavio: DENIS VINCEK   datum: 20. 11. 2014.