Dani kruha Lobor 2014.

Naša je škola i ove godine bila sudionik županijske smotre Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje, što se već tradicionalno održava u Loboru. U tamošnjemu društvenom domu okupilo se u četvrtak, 16. listopada, 12 osnovnih i dvije srednje škole iz naše županije, kao i dvije udruge.

Već se zarana osjećala živost u dvorani – sudionici priredbe užurbano su pripremali svoje štandove. Začas je sve vrvjelo veselim učenicima u narodnim nošnjama, u zraku su se osjećali mirisi kruha, pečenih kestena, štruklja, krampogačica i ostalih delicija spravljenih po, već pomalo zaboravljenim, receptima naših baka. Uime domaćina, loborske osnovne škole, sve je nazočne pozdravio ravnatelj gosp. Krešimir Krivdić. Pozdravnu riječ uputila je svim sudionicima i zamjenica načelnika općine Lobor gđa Nataša Brlečić. Uz pohvale svima za trud uložen u uređivanje štandova, priredbu je službeno otvorila gđa Jasna Petek, zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije za društvene djelatnosti. Loborski župnik vlč. Vladimir Drnetić blagoslovio je kruh i plodove zemlje, kao i sve nazočne. Naša se škola ove godine predstavila prikazom "Kruh – sunce života". Rezultat je to projekta u kojem smo kod naših baka istražili kako su i od čega naše prabake i bake nekada pekle kruh. Usto, željeli smo pokazati što je sve bilo potrebno napraviti, od njive do krušne peći, da bi u konačnici pečeni kruh zamirisao na obiteljskome stolu. Kako bismo se i sami uvjerili u to, napunili smo nekoliko vreća žitaricama i uputili se u mlin kod Kunića. Moramo priznati da nije bilo nimalo lako nositi teške žaklje na našim krhkim plećima. Kako li je tek bilo našim starima koji su, često i kilometrima, morali pješačiti ne bi li donijeli žito na mljevenje?! Kako se nekoć mijesio pravi domači kruh, svim je posjetiteljima zorno prikazala naša Dorotea Lesičar miješajući dobrih sat vremena svojim spretnim rukama tijesto za kruh u velikoj drvenoj struganji.

Među prvim posjetiteljima našega štanda, kako to i priliči, bila je naša ravnateljica gđa Rajna Borovčak koja se zanimala za pojedinosti našega projekta. Postavila nam je nekoliko pitanja, pa smo se u jednom trenutku i pobojali nije li možda kakav tajni član prosudbene komisije. No, vrlo dobro znamo da nas je samo htjela pripremiti za dolazak "pravog" ocjenjivačkog povjerenstva koje se ove godine sastojalo od voditelja svih škola prijavljenih na smotru. U međuvremenu posjetila nas je i dožupanica gđa Petek koja je s nama srdačno porazgovarala. Veselo raspoloženje oko našega štanda i u cijeloj dvorani do vrhunca su podigli naši prijatelji iz desinićke osnovne škole koji su na susjednom štandu odsvirali drage nam zagorske popevke.

Ubrzo je došao red i na nas da službeno predstavimo svoj štand. Moja pajdašica Iva Mikulec spremno se latila mikrofona i izvrsno prezentirala sve ono što smo radili. Dok je Dorotea mijesila kruh, njezina je imenjakinja Dorotea Strelar odrecitirala svoju pjesmu o baki i kruhu. Naš se trud isplatio – osvojili smo nagradu za najuspješniji etnografski prikaz užega zavičaja, kao štand koji se svojom bogatom i raznovrsnom izložbom, nošnjom sudionika i ostalim dekorom najljepše predstavio. Stoga od srca hvala svima koji su dali svoj prinos tome da se što uspješnije predstavimo na županijskoj smotri. Potkraj priredbe posjetio nas je i zagorski župan gosp. Željko Kolar te pohvalio naš trud koji ulažemo u očuvanje starih zagorskih običaja. S nama su na smotri i ove godine bili naši mentori i pratitelji gđe Ankica Krajnik i Nevenka Šušljek te gosp. Marijan Posarić.

U fotogaleriju dodano je 40 fotografije.

Vilim Kobeščak, 6.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 30. 10. 2014.