Pripadnici Udruge veterana specijalne policije Domovinskog rata “Barun” u našoj školi o Domovinskom ratu

Među brojnim školama Krapinsko-zagorske županije, pripadnici Udruge veterana specijalne policije Domovinskog rata “Barun” održali su predavanje o Domovinskom ratu i učenicima osmih razreda Osnovne škole Ante Kovačića Zlatar.

Predsjednik udruge i ratni vođa specijalističke grupe Josip Mirt – Teček, tajnik udruge i ratni pripadnik specijalne policije Radmil Paravić – Paraga te ratni pomoćnik zapovjednika specijalne jedinice policije “Barun” Željko Špehar – Špeho ističu da je cilj njihovih jednosatnih predavanja promicanje istine o Domovinskom ratu.

“Prošle godine počeli smo u jednoj školi, a ove školske godine održali smo već 20-ak predavanja. Prije toga ishodili smo dopusnicu Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje, koji su prepoznali važnost našega projekta i ocijenili ga izuzetno kvalitetnim pa smo se mogli prijaviti na natječaje Ministarstva branitelja i Krapinsko-zagorske županije jer, nažalost, za sve što se radi - treba novac”, ispričali su nam o projektu. Predavanja se, osim osmašima, održavaju i u srednjim školama, gimnazijama i obrtničkim školama, i to u onim razredima u kojima se poučava o Domovinskom ratu.

“Učenici su uvijek puni pitanja, a motiviramo ih tako da donesemo nešto iz rata. Primjerice, u Zlatar smo donijeli kacigu koja je ostala iz rata i djeca su ju mogla probati. Na kraju podijelimo evaluacijske papire i učenici trebaju u jednoj ili nekoliko riječi napisati što za njih predstavlja riječ branitelj. Želimo čuti kakav je stav tinejdžerske populacije o nama. Spremni smo na sve odgovore, a dosad smo dobivali samo pozitivne komentare.

Naš je stav da kroz ova predavanja učenicima pokušamo približiti Domovinski rat tako da i nakon nastavnog sata oni nešto zapamte. Oni nabubaju u nastavi nekoliko činjenica koje pišu u udžbenicima i uspiju dobiti 2, 3 ili čak peticu. Nakon toga, ta je tema za njih gotova i sve ode u vjetar. Mi želimo postići da to bude drukčije”, ispričali su nam Baruni, čija udruga okuplja ratne pripadnike specijalne jedinice policije Policijske uprave krapinsko-zagorske i članove njihovih obitelji.

”Nama riječ branitelj predstavlja heroja, hrabrost, domoljublje!”

Karlo Bukal i Nikola Lončar, 8.a

objavio: DENIS VINCEK   datum: 26. 5. 2014.